2019

"Ożarowski listopad" to uroczystość przeprowadzona w Jakubowicach i Ożarowie w celu uczczenia rocznicy zamordowania przez niemców Stanisława Bogusławskiego. Zorganizowała ją rodzina w tym nasz przyjaciel Łukasz Wilczyński. Stawiliśmy się z proporcem dowódcy 27 Pułku Ułanów, ale najważniejsze było to, że razem z nami na uroczystościach pojawił się sztandar Szkoły im. "Hubala" z Dobromierza. 

W rocznicę bitwy w Białym Ługu (dziś teren Gminy Słupia Konecka) wzięliśmy udział w uroczystościach przypominających żołnierzy Armii Krajowej. Walczyły tam oddziały 25 pułku piechoty którego III batalion tworzyli żołnierze z 27 Pułku Ułanów w którego barwach występujemy. Uroczystości odbyły się przed pomnikiem, ale odwiedziliśmy też miejsce pierwotnego pochówku żołnierzy. Miejsce bitwy odwiedziła młodzież szkolna z Wólki, Pilczycy i szczególnie nam bliska z Dobromierza, która na miejsce dojechała rowerami pokonując łącznie 50 kilometrów. Dziękujemy pocztom sztandarowym, a szczególne podziękowania składamy Wójtowi Gminy, który wszystko zorganizował. Z naszej strony wystawiliśmy wartę ułanów przy pomniku oraz poczet do proporca dowódcy 27 Pułku Ułanów. 

 

10 października uroczystą galą w Radio Kielce zakończyliśmy pierwszą edycję Konkursu: Klub Odkrywców. 11 osób które zdobyły powyżej 500 punktów otrzymało nagrody rzeczowe. Zwycięzca: Piotr Kaczor osiągnął wynik 2759 punktów. W nagrodę otrzymał laptopa (sponsorem był Narodowy Bank Polski) i zaproszenie na wyjazd na uroczystości do Bredy (sponsor Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych). Z wyników konkursu jesteśmy zadowoleni i już rozpoczęliśmy przygotowania do drugiej edycji. 

27 września wyjechaliśmy w daleką drogę do Braniewa aby wziąć udział w święcie 25-lecia istnienia 9 Brygady Kawalerii Pancernej, która dziedziczy tradycje 27 Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego w którego barwach mamy zaszczyt występować. Wzięliśmy udział w części oficjalnej, ale także w widowisku "Od śladów podków po ślady gąsienic". W finałowej scenia na placy pojawiły się czołgi, konni oraz spieszeni. 

25 września na zaproszenie Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach wzięliśmy udział w grze miejskiej o tajnym nauczaniu. Wystawiliśmy łącznie obsadę czterech punktów kierując ruchem uczniów oraz prowadząc opowieść o tajnym nauczaniu.