2008

Na polanie, obok leśniczówki gdzie we wrześniu 1944 roku 3 Pułk Piechoty Legionów Armii Krajowej stoczył całodzienną bitwę z Niemcami zorganizowaliśmy Pierwszy Piknik Historyczny. Dzięki przychylności władz i wielu osób prywatnych udało się przeprowadzić pierwszą na naszym terenie rekonstrukcję walk.
Przedstawiliśmy:
-pokaz kawalerii w wykonaniu 13 Pułku Ułanów Wileńskich,
-rekonstrukcję pierwszej bitwy Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego majora „Hubala” z Niemcami pod Huciskiem,
-rekonstrukcję bitwy w Szewcach.
Scenariusze dostępne w Dziale: Artykuły.
Imprezie towarzyszyły wystawy terenowe zorganizowane przez: Muzeum im. Orła Białego (wystawa uzbrojenia z czasu II wojny światowej) oraz Instytut Pamięci Narodowej (wystawa o akcji Burza).
Inicjatywę wsparli: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Starosta Kielecki, Prezydent Miasta Kielce i Urząd Gminy Sitkówka Nowiny.
Na placu rekonstrukcji poza ułanami stawili się członkowie grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Stronę Polską reprezentowały grupy z Iłży i Radomia, natomiast stronę niemiecką grupy z Tomaszowa Mazowieckiego i Kozienic. My oraz nieumundurowane osoby z Radomia były odpowiedzialne za techniczną stronę widowiska.
Przy przejmującym zimnie uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą odprawianą przy pomniku upamiętniającym bitwę. Honory „gospodarza” pełnił Mariusz Wertka, miejscowy leśniczy, a jednocześnie członek Stowarzyszenia dzięki któremu przygotowano plac. Należy tu przypomnieć, że dowodzona przez Leszka Marcinkiewicza grupa z Radomia na placu tym już dzień wcześniej wykonała wiele prac.
Po złożeniu kwiatów poczty sztandarowe przemaszerowały na plac rekonstrukcji, a tam… odgłos strzałów i wybuchów przeniósł publiczność w czasy II wojny światowej. Widowisko opatrzył komentarzem Dionizy Krawczyński, a za nagłośnienie odpowiedzialny był Marcin Piątek. Nasze wspaniałe panie dbały o porządek, obsługiwały punkt Poczty Polowej oraz wykonały większość zdjęć.
Na zakończenie ,kiedy na chwilę wyszło słońce (zaraz potem lunął deszcz) kombatanci AK, grupy rekonstrukcyjne oraz zaproszeni goście udali się na teren leśniczówki na wspaniały poczęstunek przygotowany pod nadzorem Darka Czarneckiego.
Podsumowując: pierwsza zorganizowana przez nas rekonstrukcja pomimo niesprzyjającej pogody okazała się sukcesem. Nie wpadamy jednak w samouwielbienie – wiemy jakie błędy popełniliśmy. Przygotowania do Pikniku pokazały, że możemy liczyć na pomoc wielu ludzi, którym jeszcze raz składamy SERDECZNE  PODZIEKOWANIA.

Napisali o wydarzeniu:

Nowa Telewizja Kielce - relacja
TVP Kielce - relacja
Głos Nowin
Gminy Portal Internetowy Gminy Sitkówka-Nowiny
Strona Strzeleckiego Oddziału Kawaleryjskiego „BELINIAK”


12 osób ze Stowarzyszenia wzięło udział w dwudniowym MARSZU SZLAKIEM WALK LEGIONÓW POLSKICH RADOM – LASKI, który jest organizowany przez Leszka Marcinkiewicza. Poza kawalerią z Radomia w marszu Brala udział grupa z Kielc. Samochody kierowane przez Zygmunta Pęksyka i Marcina Adacha stanowiły kolumnę transportową zapewniającą zaopatrzenie uczestników marszu w żywność i napoje. Aneta Domagała zapewniła dowóz z Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej wystawy broni, którą opiekował się Tadeusz Sikora.
W przypadku grupy z Kielc, Marsz był bardziej jazdą, ale bez zaplecza nie da się przeprowadzić, żadnej tego typu imprezy. Inną sytuację mieli koledzy i koleżanki z kawalerii. Oni także jechali, poza chwilami kiedy łapali konie. Trudne sytuacje pokazały jednak, że niezależnie od środka transportu i miejsca zamieszkania członkowie Stowarzyszenia potrafią sobie pomagać i współdziałać ze sobą.