2021

12 maja w Kielcach obchodziliśmy rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość zjednoczyła środowiska niepodległościowe, które wspólnie wzięły w nich udział dzieląc się zadaniami. Tradycyjnie nasze stowarzyszenie wystawiło poczet do proporca dowódcy 27 Pułku Ułanów oraz sekcję do salwy honorowej. Pamięć o Marszałku i odwoływanie się do jego spuścizny to nie tylko słowa, za tym muszą iść czyny!

9 maja 20121, liczną grupą gościliśmy w Krakowie. Mimo ładnej pogody celem nie była wycieczka, ale rocznica śmierci Marszałka Piłsudskiego. Wystawiliśmy poczty do sztandaru Kadrówki oraz do proporca dowódcy 27 Pułku Ułanów, które wzięły udział w specjalnej mszy świętej za duszę zmarłego. Później zeszliśmy do krypty, gdzie przy sarkofagu Marszałka, stała także wystawiona przez nas warta. Pomimo pandemii pamięć zobowiązuje.  

Dźwięk syren przypomniał kielczanom o 76. rocznicy zakończenia w Europie II wojny światowej choć trzeba przyznać, że z roku na rok stawia się ich coraz mniej....  Przy pomniku Ofiar Września 1939 roku na cmentarzu wojskowym przy ulicy Ściegiennego przedstawiciele władz miasta i wojska złożyli kwiaty. Kwiaty złożyła także Danuta Żbikowska, założycielka Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Przy pomniku był obecny także wystawiony przez nas poczet do proporca dowódcy 27 Pułku Ułanów. Pamiętaliśmy, że dla żołnierzy AK zmienił się tylko okupant. Foto: Radio Kielce

 

W piątek 30 kwietnia, w rocznicę śmierci majora Henryka Dobrzańskiego "Hubal" (w miejscu - Szaniec - gdzie zginął, niedaleko od Anielina koło Opoczna) oddaliśmy hołd legendarnemu dowódcy Oddziału Wydzielonego WP i Jego żołnierzom. Na miejsce mimo pandemii przybyło wiele osób chcących uczcić pamięć Hubala i Hubalczyków. Po raz kolejny w uroczystościach braliśmy udział wspólnie szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz delegacją szkoły z Dobromierza, której major jest patronem. 

W miejscowości Hucisko w gminie Przysucha, na granicy województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego, 81 lat temu doszło do starcia żołnierzy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego z Niemcami. Pomnik jest w lesie i nie odbywają się tam uroczystości więc i ludzi nie ma. My, wspólnie z przyjaciółmi, pamiętaliśmy o rocznicy.