2011

72 lata temu sowieci zamordowali ponad 22 tysiące żołnierzy polskich. Przez wiele lat o pomordowanych na wschodzie nie można było mówić. 22 kwietnia w klasztorze oo. Oblatów na Świętym Krzyżu odprawiona została msza święta w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej, choć słowo "Katyń" traktowane jest jako określenie wszystkich miejsc mordu dokananego na obywatelach Polskich.

 

Następnie nastąpiły uroczystości pod pomnikiem Trzech Krzyży w Hucie Szklanej upamiętniające ofiary zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. W obu uroczystościach wzięli udział członkowie Stowarzyszenia tworząc poczet sztandaru Korpusu Kieleckiego Armii Krajowej „JODŁA”. „Chrzest bojowy” w poczcie przeszedł nasz nowy kolega Michał Mirosławski, uczeń II klasy gimnazjum. Poza nim w poczcie stawili się: Anna Urszula Woźniak, Zygmunt Pęksyk i Dionizy Krawczyński.

Już po raz 4 zorganizowaliśmy Piknik Historyczny w miejscowości Szewce. Dwugodzinne widowisko oglądało w dniu 18 września 2011, prawie 4 tysiące widzów. Uświetnił je dodatkowo koncert Andrzeja Kołakowskiego oraz liczne wystawy militarne.

   W ramach Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej zorganizowaliśmy Marsz „Beliniaków”. Na pamiątkę  ułanów Marszałka Józefa Piłsudskiego całą trasę z Krakowa do Kielc pokonało 8 ułanów pod dowództwem Leszka Marcinkiewicza.    
Łącznie w Marszu „Beliniaków”, trwającym od 6 do 12 sierpnia, wzięło udział 26 osób, w tym piątka dzieci. Ułani byli najbardziej widoczni, ale bez pozostałych, tworzących tabory, nie byliby w stanie pokonać trasy.
Kawaleria składała się z dwóch pododdziałów. Jeden wystawiany przez nas w barwach 27 Pułku Ułanów, oraz drugi wystawiony przez Świętokrzyski Szwadron Kawalerii Ochotniczej w barwach 13 Pułku Ułanów. Wielokrotnie jednak w mediach oba pododdziały były łączone czy wręcz mylone co nam jednak nie przeszkadza. Wszędzie na trasie to właśnie ułani byli w centrum zainteresowania.
Zgodnie z planem wzięliśmy udział we wszystkich uroczystościach „Kadrówki”. Ułani pojawili się w: Michałowicach, Słomnikach, Miechowie, Wodzisławiu, Jędrzejowie, Chęcinach, Szewcach no i oczywiście w Kielcach.

 W niedzielę, 7 sierpnia, już po raz trzeci zorganizowaliśmy uroczystości związane z rocznicą rozbicia więzienia przy ulicy Zamkowej w Kielcach przez oddziały Podziemia Niepodległościowego pod dowództwem kapitana Antoniego Hedy „Szarego”. Akcja miała miejsce w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku.

 

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą odprawioną w kieleckiej Katedrze. Następnie zebrani przeszli przed dawny budynek więzienia  gdzie złożono kwiaty, a po oddaniu honorów rozwiązano poczty sztandarowe, aby ich członkowie mogli obejrzeć widowisko.

 

Dla zebranych przywieźliśmy prawie 500 krzeseł udostępnionych nam przez kierownictwo Hali Sportowo-Widowiskowej przy ulicy Żytniej. Ukształtowanie ulicy Zamkowej sprawiało jednak, że licznie zgromadzona publiczność (około 1500 osób) stała na dalej ustawionych krzesłach, aby lepiej widzieć samą akcję. Z tych samych powodów publiczność stała także na okolicznych murach i dachach. Brak widoczności sprawił także, że wiele osób nie widząc akcji odeszło z ulicy Zamkowej. Upalna pogoda i zaduch panujący na samej ulicy Zamkowej spowodował, że podjęliśmy decyzję o skróceniu niektórych elementów widowiska, które nie miały jednak wpływu na efektowność przekazu. Zacznijmy jednak od początku.

 
 
 

W kieleckich uroczystościach 67 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wzięło udział prawie 20 członków Stowarzyszenia. Wystawiliśmyoddział powstańczy, a nasi najmłodsi rozdawali specjalny egzemplarz wydanego przez nas Biuletynu Informacyjnego.