Tego dnia czterech ludzi w niemieckich mundurach stało na poboczu drogi z Kielc do Końskich, tam gdzie dziś znajduje się tor wyścigowy w Miedzianej Górze, chcieli zatrzymać samochód, też niemiecki.  To brzmi jak fragment scenariusza filmu z czasów II wojny światowej, ale to nie scenariusz, ale prawdziwa opowieść.

 

5 czerwca 1944 roku dowódca oddziału partyzanckiego Armii Krajowej Zbigniew Kruszelnicki ps. „Wilk”, który bardzo często udawał niemieckiego oficera, w towarzystwie trzech swoich żołnierzy, także udających Niemców, faktycznie przeprowadził taką akcję. Niestety jej finał był tragiczny. „Wilk” i dwaj towarzyszący mu partyzanci zginęli.

 

Dokładnie w rocznicę tego wydarzenia (5 czerwca tego roku), obok pomnika upamiętniającego „Wilka” i jego kolegów Urząd Gminy Miedziana Góra oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „JODŁA” zorganizowały widowisko historyczne pod tytułem „ŚMIERĆ WILKA”.  O godzinie 17.00 przedstawiona została rekonstrukcja wydarzeń z pierwszych dni wojny. Eksodus ludności cywilnej, polscy żołnierze wzięci do niewoli. W tej scenie największe wrażenie zrobiły dzieci, najmłodsi członkowie stowarzyszenia, które nie patrząc na niemieckich oprawców podawały jeńcom żywność. Ponadtysięczna widownia zamarła jednak, gdy funkcjonariusze Gestapo przeprowadzili egzekucję na polskim żołnierzu.

W kolejnych scenach przedstawiliśmy początki ruchu oporu by wreszcie zaprezentować jedną z ostatnich akcji oddziału „Wilka”. Nieudaną zasadzkę na szefa kieleckiej żandarmerii, którą przeprowadzono niedaleko od Łopuszna. Wreszcie przed godziną 18 przyszedł czas na pokazanie ostatniej sceny. Śmierci „Wilka”. Nie ograniczyliśmy się do samej akcji zbrojnej. Pokazaliśmy także dobijanie rannych żołnierzy. Wśród widowni panowała cisza…

Wreszcie podczas prezentacji pokazało się ponad 50 uczestników widowiska. Po stronie niemieckiej zaprezentowała się GRH Gregor z Puław, a członkowie stowarzyszenia „obsadzili” wszystkie pozostałe role. Była także obecna grupa naszych członków z Radomia. Delegacja stowarzyszenia złożyła kwiaty na płycie pomnika, a uczestnicy widowiska rozdali publiczności prawie dwa tysiące specjalnie wydrukowanych kart z ostatnim zdjęciem „Wilka”.

Widowisko zostało sfinansowane ze środków Gminy Miedziana Góra. Patronat nad nim objęli: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Starosta Kielecki. Patronat medialny objęli: Echo Dnia, PIK Kielce, Radio Kielce oraz TVP Kielce.

Dzięki pracy wielu członków Stowarzyszenia po raz pierwszy z takim rozmachem uczczono śmierć Zbigniewa Kruszelnickiego „Wika”. Mamy nadzieję, że udało się to zrobić nie po raz ostatni.

plakat_miedziana

kartka_miedziana_1

kartka_miedziana_2

 

 

 

Echo Dnia,  strona internetowa: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110605/KULTURA07/491504921

 

Radio Kielce, strona internetowa: http://www.radio.kielce.pl/galeria,,cc4c62ed10a5e45abcdc36d1e06a1adc-04371bbad43d0fa47ebe17a86d4ecf28,44db75ce416b5292314755d3a9ed5164.html

 

Głos Miedzianej Góry (Numer czerwiec 2011 – wydanie internetowe) http://www.miedziana-gora.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&menu=4&artykul=736&akcja=artykul