2015.10.22Słowak 22 października 2015r. z inicjatywy nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego im. Słowackiego w Kielcach (Dariusz Stępień i Tomasz Ossowski są członkami SRH „JODŁA") zorganizowane zostało wydarzenie pt.: „PRZYWRÓCIĆ PAMIĘĆ". Powodem jego organizacji były wypowiedzi sowieckich propagandzistów, którzy w ostatnich tygodniach odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej obarczali Polskę.
     W pierwszej części w liceum miały miejsce wykłady, które wysłuchali poza uczniami Słowackiego także uczniowie innych kieleckich liceów (Norwid i Piłsudski). Jeden z wykładów prowadził Dionizy Krawczyński w towarzystwie członków Stowarzyszenia „JODŁA". Opowieść dotyczyła historii 27 Pułku Ułanów.

Po referatach publiczność została zaproszona na widowisko historyczne zorganizowane przez SRH „JODŁA". Na nasze zaproszenie przybyli także członkowie SRH 4ppLeg, GRH przy Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, Ryszard Gołdziński ze Świętokrzyskiego Szwadronu Kawalerii Ochotniczej i Sławomir Szpakowski z Radomia reprezentujący GRH III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu.

     Mimo niesprzyjającej pogody przedstawiliśmy kilka scen obrazujących wydarzenia z roku 1939r. Przypomnieliśmy Pakt Ribbentrop – Mołotow, walkę Wojska Polskiego z oddziałami III Rzeszy i morderstwa dokonywane przez Wehrmacht oraz walkę Wojska Polskiego z Armią Czerwoną i morderstwa dokonywane przez Sowietów na Polakach.

Galeria zdjęć Aleksandra Gołuchowska – TUTAJ

Galeria zdjęć Szkolna Grupa Rekonstrukcyjna z VI LO im. Juliusza Słowackiego/ SRH Jodła - TUTAJ

Galeria SRH 4 ppLeg – TUTAJ

Galeria zdjęć Sławomir Szpakowski - TUTAJ