2015.008.02 KOSTOMŁOTY     2 sierpnia o godzinie 18.00 wspólnie z Wójtem Gminy Miedziana Góra zorganizowaliśmy Partyzancką Mszę Świętą która odbyła się w Kaplicy Przemienienia Pańskiego na Górze Jana w Kostomłotach I. Asystę liturgiczną stanowili nasi członkowie w mundurach, a przed kaplicą stał wystawiony przez nas „oddział partyzancki". Uroczystość ta miała za zadanie przypomnieć mszę która miała miejsce w sierpniu 1944r. (jej historia poniżej). Po mszy oddaliśmy salwę honorową, ku pamięci wszystkich żołnierzy II batalionu 4 ppLeg. AK, a następnie rozmawialiśmy z licznie przybyłymi mieszkańcami o historii. Na zakończenie miało miejsce wspólne zdjęcie (w naszym przypadku, aby zaprezentować wszystkich obecnych musieliśmy połączyć dwa zdjęcia).

Historia batalionu i mszy świętej
     W pierwszych dniach sierpnia 1944r. w Kostomłotach mobilizował się II batalion 4 pułku piechoty Legionów Armii Krajowej. Na plebanii u księdza Janusza Przyłęckiego „Pesa" kwaterowali: major Józef Włodarczyk „Wyrwa", Komendant Obwodu Kielce AK, który przewidziany był na dowódcę mobilizującego się 4 ppLeg. AK, por. Mieczysław Drewicz „Urban" – zastępca dowódcy pełniący jednocześnie funkcję szefa sztabu pułku, ppor. Marian Gawlik „Lew" – adiutant dowódcy pułku i kpt. Józef Kundera „Orlik" – oficer łączności oraz inni oficerowie. Tu zebrali się także żołnierze z Placówki Niewachlów, którzy pod dowództwem ppor. Antoniego Toporka „Niwski" utworzyli 3. pluton 5. Kompanii.
     Zmobilizowany batalion został postawiony na nogi 7 sierpnia 1944r.. Pododdziały w pełnym rynsztunku udały się do Kaplicy Przemienienia Pańskiego (znajdującej się na Górze Jana). Ksiądz „Pesa" odprawił nabożeństwo, podczas którego odbyła się spowiedź ogólna. Na koniec odśpiewano, zaintonowaną przez księdza „Rotę", po czym ściągnięto ubezpieczenia i oddziały odeszły na kolejny postój. Zatrzymano się w Gruchawce, tuż pod Kielcami. Przygotowania do ataku na miasto weszły w decydującą fazę.

 

Strona internetowa Gminy Miedziana Góra – CZYTAJ