niemcy_w_kielcach_5_wrzenia_039
Ponad 500 osób minutą ciszy uczciło pamięć o wszystkich poległych i zamordowanych w wyniku agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę we wrześniu 1939 roku. Tak zakończyło się widowisko historyczne „NIEMCY W KIELCACH”, które zorganizowaliśmy w dniu 5 września br na Rynku w Kielcach. Widowisko przedstawiało obrazy z pierwszych dni po zajęciu miasta (miało to miejsce wieczorem 5 września 1939 roku). Opowieść dotyczyła losów ludności cywilnej, przypominała o 4 obozach jenieckich utworzonych w mieście (przewinęło się przez nie około 5 tysięcy żołnierzy polskich). Przypomnieliśmy jak była tworzona niemiecka administracja oraz o roli zdrajców, współpracujących z okupantem. W ostatnim obrazie opowiedzieliśmy o egzekucjach dokonywanych przez Wehrmacht na ludności cywilnej.
Mimo, że nie wydrukowaliśmy plakatów, mimo, że nie otrzymaliśmy na widowisko ani grosza udało się nam przeprowadzić swoistą „lekcje historii”. Nie byłoby to możliwe gdyby nie pomoc naszych przyjaciół z innych grup, którym serdecznie dziękujemy. Są to: SRH 4pp Leg, Hubert z Radomskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych, Grzesiek z GRH „Nordland”, koledzy z grupy przy Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. W pozostałe role wcielili się członkowie Jodły: Krzysiek, Zygmunt, Kamil, Hubert, Kamil, Michał, Edek, Ania, Kamil, Patryk, Maciek, Sławek, Tomek, Michał, Marcin, Edyta, Dawid. Jeżeli kogoś pominęliśmy to przepraszamy.
Po raz kolejny okazało się, że grupa zapaleńców i „wariatów” jest w stanie przedstawiać trudną historię w atrakcyjnej formie.