nowy_targ_2012_313
26 sierpnia 2012 to ostatni nasz dzień pobytu w Gorcach.  Na zaproszenie naszych przyjaciół z Nowego Targu wzięliśmy udział w rekonstrukcji rozpoczynającej Festyn Rodzinny organizowany przez Nowotarską Spółdzielnię Mieszkaniową. Na placu walki zaprezentowały się m.in. SRH Wrzesień 39, grupy z Żywca, Częstochowy oraz gospodarze. Odtwarzaliśmy epizody z walk, jakie rozegrały się 2 września pod Wysoką, kolo Jordanowa, gdzie atakował niemiecki XVIII Korpus Pancerny. Linia polskiej obrony została tam wzmocniona przez 10 Brygadę Kawalerii dowodzoną przez płk dypl. Stanisława Maczka. To pierwsza polska jednostka kawaleryjska, która została zmotoryzowana. My wystawiliśmy sekcję 24 Pułku Ułanów, który wchodził w skład brygady.
Furażerki zostały zamienione na czarne berety, w jakich występowała ta jednostka.  Jednym z głównych elementów widowiska był atak, na rozkaz majora Deskura, na niemieckie pozycje wykonany przez dwa szwadrony ułanów. Walka została ostatecznie przez żołnierzy polskich przegrana, ale wysokie starty niemieckich oddziałów pancernych spowolniły ich marsz w kierunku Krakowa. 10 Brygada Kawalerii prowadziła następnie walki pod Rzeszowem i Lwowem, aby wreszcie po sowieckiej agresji na Polskę, 17 września 1939 roku, przekroczyć granicę węgierską.
Podczas prezentacji nasza sekcja wystąpiła już tradycyjnie w barwach 27 Pułku Ułanów. Było to dla nas tym bardziej ważne, że oglądał nas Maciej Downar Zapolski – syn ostatniego dowódcy Pułku oraz chorąży sztandarowy Józef z 1 pułku strzelców podhalańskich AK.
Galeria Zbigniewa Krauzewicza:
Zdjęcia w naszej galerii autorstwa Edyty Krawczyńskiej:
Strona Internetowa Zgrupowania Stolpecko-Nalibockiego AK: http://www.ak-kresy.pl/galeriasn1/galeria.php?idgal=17