maleniec_2012
Prawie 100 członków grup rekonstrukcyjnych pojawiło się na placu widowiska historycznego, które 15 lipca 2012 Stowarzyszenie „RUDY” pod przewodnictwem Adama Kwiela, zorganizowało w Maleńcu w ramach XIII Kuźnic Koneckich. Wśród wykonawców znalazło się 27 członków Stowarzyszenia „JODŁA” z Kielc i Radomia.  Wystawiliśmy dwie drużyny kawalerii w barwach 27 Pułku Ułanów, grupę cywili i dzieci oraz funkcjonariuszy Gestapo. Razem z nami na placu widowiska zaprezentowali się koledzy z Radomia, Nowego Targu, Zuńskiej Woli, Częstochowy, GRH 4ppLeg oraz ułani ze Świętokrzyskiego Szwadronu Kawalerii Ochotniczej.
W trwającym 90 minut widowisku zaprezentowanych zostało kilka epizodów. Pierwszy dotyczył walk Kampanii Jesiennej 1939 o najbliższej okolicy.Skierowano tu 36 Dywizję Piechoty, która składała się z żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza z Podola. O świcie 4 września dowódca dywizji pułkownik Bolesław Ostrowski przystąpił do organizacji obrony dywizji w rejonie Maleniec - Piekło, opierając obronę na rzece Czarnej. Dowodzony przez podpułkownika Przemysława Nakoniecznikoffa 163 pułk piechoty, przybył na swój odcinek obrony w rejonie lasu Wincentów. Żołnierze w większości stacjonowali przed wojną w Czortkowie i Borszczowie. Przyszło im jednak walczyć o wolność ojczyzny na ziemi koneckiej. Pierwszy batalion dowodzony przez majora Stanisława Ruśkiewicza zajął stanowiska na północnym brzegu rzeki od rozwidlenia drogi Ruda Maleniecka –Wiosna, wystawiając ubezpieczenie w rejonie Maleńca. Drugi batalion stanowiący drugi rzut bojowy dowodzony przez majora Jana Andrychowskiego i trzeci batalion dowodzony przez majora Kazimierza Bielawskiego oraz pozostałe oddziały ześrodkowały się w rejonie Ruda Maleniecka –Sierosławice na północny wschód od Dęby. To właśnie te oddziały wsparte następnie przez kawaleria dywizyjną rtm. Bronisława Riczki prowadziła w dniu 6 września walki z Niemcami.
Druga część widowiska to przypomnienie dziejów Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który w październiku 1939 roku kwaterował w gajówce Zychy niedaleko od Maleńca. W tej części przedstawione także zostały początki konspiracji (pierwsze akcje dywersyjne) oraz historię tajnego nauczania.
Widowisko zostało zakończone przypomnieniem walk oddziału „Hubala” oraz historią jego śmierci.
Duża część opowieści poświęcona została Mariannie Cel, czyli „Teresce” w role, której wcieliła się Ania Woźniak. Tu pozwolimy sobie przypomnieć postać tej niezwykłej kobiety.  Urodziła się w wiosce Budy, teraz to część wsi Cis. Po ukończeniu szkoły w Lipie wyjechała do pracy do Łodzi. Już wtedy była osobą niezwykłą, ukończyła m.in. kurs spadochronowy. W chwili wybuchu wojny miała 21 lat. We wrześniu 1939 roku przeprowadzała polskich żołnierzy dobrze znanymi sobie ostępami leśnymi, a później przecinała nawet przewody niemieckich linii łączności. Zgłosiła się na ochotnika do oddziału „Hubala”. Początkowo major nie chciał się zgodzić na przyjęcie do oddziału kobiety, ale wreszcie uległ jej namowom i lamentowi. Pomagała w przyrządzaniu posiłków, prała, naprawiała bieliznę i mundury żołnierzom. Jednak już niedługo okazało się, że jest wyśmienitą łączniczką i wywiadowczynią, czym przyniosła dla oddziału najwięcej pożytku. Przeszła cały szlak bojowy oddziału. Po śmierci majora pozostała z żołnierzami.  25 czerwca 1940 roku w lesie pomiędzy miejscowościami Kluczewsko i Praczka, niedaleko od Włoszczowy, wzięła udział w ostatniej zbiórce.
Potem wraz z kilkoma żołnierzami zamieszkała w podwarszawskich Ząbkach w domu u Ludmiły Żero, łączniczki „Hubala”. Następnie przenosi się do samej Warszawy i mieszka przy ulicy Dzikiej 28. A dalej. A dalej niczego już nie jesteśmy pewni. Mówi się, że zginęła na moście nad Pilicą w Tomaszowie Mazowieckim, została zamordowana w więzieniu we Lwowie, dokąd jeździła, jako kurierka, że zginęła koło Zagnańska podczas próby aresztowania, że wreszcie przeżyła wojnę i zamieszkała w dalekiej Kanadzie. Jaka jest prawda? Prawdą jest, że była to wspaniała kobieta.
konecki24.pl
Galeria zdjęć Wojciech Synowiec:  http://www.flickr.com/photos/36604574@N05/sets/72157630700645468/