W dniu Święta Flagi Narodowej zorganizowaliśmy drugą już edycję widowiska historycznego „NA SZLAKU HUBALA”, które obejrzało 2, 5 tysiąca widzów (niektóre źródła podają, że widzów było trzy tysiące). Wszystko odbyło się na placu obok zabytkowych ruin pieca hutniczego „Józef” w Samsonowie, gmina Zagnańsk.

 

 

W tym roku przedstawiliśmy 4 epizody z czasów II wojny światowej:

 EPIZOD 1 – opowieść o Kampanii Jesiennej, czyli walka oddziałów Wojska Polskiego z Niemcami w Samsonowie w dniu 6 września 1939 roku. Niewątpliwie największą atrakcją tego epizodu było strzelające działo i wybuchy w ruinach huty oraz wybuchająca replika domku zbudowanego pod nadzorem Łukasza Kukli.

EPIZOD 2 – walka oddziałów pieszych Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego majora „HUBALA” w okolicy Rogowego Słupa w dniu 1 kwietnia 1940 roku. Epizod przedstawiał historię oddziału „Hubala”, ale szczególny nacisk położyliśmy na przedstawienie jego losów od chwili przybycia do Szałasu, przez atak patrolu ppor. Morawskiego na Niemców w Samsonowie, po walki właśnie dukcie leśnym w okolicy Rogowego Słupa. W tym epizodzie główny nacisk położyliśmy na cierpienia ludności cywilnej. Najpierw straszenie egzekucją w celu wydobycia informacji od mieszkańców Janaszowa – ta scena kończy się puszczeniem cywili. Ostatecznie jednak egzekucje mieszkańców Szałasu za pomoc udzielaną oddziałowi „Hubala”. Na zakończenie tego epizodu wszyscy obecni powstali i podczas minuty ciszy podnieśli do góry biało czerwone flagi. Cisza była przejmująca.

EPIZOD III – śmierć Marcina Wiecha „Mściciela” dniu 23 marca 1943 roku. Celem tego epizodu było przypomnienie mieszkańcom przypadkowej śmierci dowódcy miejscowej placówki AK (wywodzącej się z Kadry Polski Niepodległej).

EPIZOD IV - walka oddziału partyzanckiego Pawła Stępnia „Gryf” w dniu 14 lipca 1944 roku w miejscowości Stara Występa. Ten epizod to praktycznie ostatnia samodzielna akcja oddziału AK. Akcja o tyle tragiczna, że po poddaniu się Niemców z zatrzymanej ciężarówki następują tragiczne wydarzenia. Jeden z partyzantów nie wytrzymuje bije Niemca. Ten ma jeszcze niestety broń krótką, pada strzał. Po chwili pozostali okupanci zostają zabici, ale niestety na drodze pojawiają się kolejne samochody. Walka zaczyna się na nowo, ale nieszczęścia chodzą parami. Zanim oddział wycofał się padł jeszcze drugi partyzant.

 

Z wielką satysfakcją stwierdzam, że scenariusz został zrealizowany w 100 procentach, za co serdecznie dziękuję.

 

W widowisku wzięło udział prawie 100 osób. Po stronie Polskiej walczyły grupy z Radomia – pod dowództwem Leszka Marcinkiewicza, GRH 4pp ze Zbyszkiem Kowalskim na czele oraz członkowie „Jodły” pod dowództwem Darka Czarneckiego. Po stronie niemieckiej stawiły się grupy z Wołomina, Puław, Radomia, Skarżyska-Kamiennej, Końskich i Częstochowy. Grupą Wehrmachtu wywodzącą się z Jodły dowodził Marcin Adach. Gestapo, jak zawsze, było reprezentowane przez Michała Buczyńskiego i Mariusza Terelaka. Całość dopełniała ciężarówka, samochód terenowy, działo użyczone przez Muzeum Orła Białego, moździerze, trzy motocykle (w tym jeden Maćka Gębury z Ostrowca Świętokrzyskiego) oraz trzy RKM-y strzelające na gaz.

Widowisko zostało zorganizowane ze środków Województwa Świętokrzyskiego, Starostwa Powiatowego oraz Gminy Zagnańsk. Honorowy patronat nad widowiskiem objęła Wojewoda Świętokrzyski. Bron oraz efekty pirotechniczne zapewniali jak zawsze pracownicy Łódzkiego Centrum Filmowego.

 

O widowisku:

Echo Dnia: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110502/POWIAT0104/100345459

 

TVP Kielce – strona internetowa: http://www.tvp.pl/kielce/aktualnosci/spoleczne/na-szlaku-hubala/4434672

TVP Kielce – informacje z dnia 2 maja: http://www.tvp.pl/kielce/informacyjne/informacje/wideo/02052011-godz-1830/4434806

Zagnańsk Gminny Portal Internetowy: http://www.tvp.pl/kielce/informacyjne/informacje/wideo/02052011-godz-1830/4434806