W dniu 22 stycznia wzięliśmy udział w zdjęciach do reportażu o wydarzeniach, jakie miały miejsce w Kielcach przy ulicy Zamkowej we wrześniu 1939 roku.  Dzięki uprzejmości Doroty Kosierkiewicz mieliśmy możliwość przypomnieć zapomniane wydarzenia. We wrześniu 1939 roku Niemcy zorganizowali na terenie więzienia przy ulicy Zamkowej punkt zborny dla polskich jeńców.  Natłok jeńców sprawił, że poza więzieniem umieszczono ich także na terenie Pałacu Biskupów Krakowskich oraz na samej ulicy Zamkowej. 9 września w tłum jeńców na ulicy wjechał wóz konny turbując stłoczonych tam jeńców. Było to powodem zamieszania, podczas którego strażnicy otworzyli ogień i zastrzelili 18 jeńców, a kolejnych 44 ranili.

W zdjęciach wzięła udział liczna reprezentacja Stowarzyszenia. Na nasze zaproszenie w zdjęciach pojawili się także koledzy z GRH 4 pp, a także Grzesiek z GRH Nordland, za co serdecznie dziękujemy.

Poza ujęciami na samej ulicy olbrzymie wrażenie na wszystkich wzbudziły sceny w celach więziennych, a szczególnie ujęcia egzekucji. Ciemność, huk wystrzałów, milczące mury, które były świadkami tragicznych wydarzeń z lat 1939 – 56, sprawiły, że sceny te na zawsze zapadną w naszej pamięci.

Termin emisji nie jest jeszcze znany, ale obiecujemy, że film zostanie także udostępniony na naszej stronie.