26 kwietnia w miejscowości Lipa w gminie Ruda Maleniecka spotkaliśmy się razem z Wojskiem Polskim i młodzieżą szkolną, aby przypomnieć bohaterów walk o Niepodległość! Okolica bogata jest w miejsca związane z historią Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego "Hubal", który pod koniec 1939 roku został także zastępcą dowódcy Okręgu Kielce Służby Zwycięstwu Polsce z której wyrosła później Armia Krajowa. 

GALERIA ZDJĘĆ

DLACZEGO TU?

-obok znajduje się wioska Cis gdzie stoi jeszcze rodzinny dom Marianny Cel ps „Tereska” jedynej kobiety w oddziale. W miejscowości znajduje się także poświęcony jej pomnik,

-w samej Lipie miała miejsce ostatnia potyczka oddziału „Hubala” podczas której zginął kapral Bilski.

-kolejna wioska związana z „Hubalem” to Szkucin, gdzie oddział kwaterował w październiku 1939 roku.

KTO DOTARŁ!

Na nasze zaproszenie stawiła się Orkiestra Wojskowa w Radomiu, kompania honorowa wystawiona przez Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach oraz asysta honorowa wystawiona przez Wojska Obrony Terytorialnej (serdeczne podziękowania dla Pana Pułkownika Sławomir Machniewicz).

Głównym odbiorcą była młodzież szkolna i tu dziękujemy serdecznie nauczycielom, którzy podjęli trud prowadzenia lekcji historii w terenie. Dziękujemy za obecność:

- Szkoły ZDZ we Włoszczowie

- Szkoła Podstawowa im Armii Krajowej w Olesznie

- Szkoła Podstawowa im mjr. H. Dobrzańskiego "Hubala" w Dobromierzu

- Szkoła Podstawowa W Wólce

- Szkoła podstawowa im Jana Pawła II w Łopusznie

PODZIĘKOWANIA

Serdeczne podziękowania dla współorganizatorów: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Związek Strzelecki "Strzelec" JS 2105 Kielce Kieleccy Patrioci 

Dla mediów: Radio Kielce TKN24.pl oraz dla pana Wiesław Domagała za wspaniałe zdjęcia.

W przyszłym roku (2025) Zlot Patriotyczny odbędzie się w miejscowości Oleszno w gminie Krasocin!