Decyzją twórców film nigdy nie zostanie zgłoszony na żaden przegląd, festiwal czy podobne wydarzenie. Powstał on dla zwykłych ludzi i taka jest decyzja osób które poświęciły swój czas aby przypomnieć historię.
Przedstawiamy Państwu obraz który nie jest łatwy. Czas trwania prawie 100 minut. Akcja rozgrywająca się w wielu miejscach na przestrzeni około 1,5 roku. Do tego historyczne zdjęcia przedstawiające bohaterów. Mamy nadzieję, że wybaczycie nam Państwo popełnione w "warsztacie" błędy bowiem jak wspomnieliśmy w filmie nie występuje żaden zawodowy aktor.
Obraz jest dostępny na zasadzie wolnej licencji. Każdy może go bezpłatnie oglądać, każdy może go bezpłatnie pobierać i publicznie odtwarzać. Ten film jest do oglądania, a nie do zarabiania.
Na zakończenie pozostaje nam tylko zaprosić: OGLĄDAJ FILM TUTAJ.
Zwiastun filmu był praktycznie pierwszym miejsce gdzie można było usłyszeć przewodni motyw muzyczny filmu. Dzięki uprzejmości Jana Pietrzaka i Marty Bizoń został nim utwór: "Taki kraj".
W tym miejscu pragniemy podziękować całej ekipie filmowej dzięki której powstał obraz. Zdjęcia to niezawodny Krzysztof Dziewięcki, montaż Dominik Grosicki. Dźwięk i część utworów muzycznych: Paweł Piotrowski. Harmonia to niezawodny Krzysztof Korban. Plakat: Michał Mirosławski.
Dzięki nim możecie Państwo zobaczyć oficjalny zwiastun filmu. OGLĄDAJ TUTAJ.
W filmie wystąpiło 103 amatorów, którzy nie dostali za to ani grosza bo ich celem było przypomnienie historii. Także w tym miejscu składamy im wszystkim serdeczne podziękowania.
Film to także wydatki finansowe. Znalazły się jednak instytucje dzięki którym mogliśmy ten obraz zrealizować. Na pierwszym miejscu dziękujemy za wsparcie finansowe które udzielił nam Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Naszymi partnerami podczas realizacji filmu są także następujące samorządy: Gmina i Miasto Chęciny, Gmina Piekoszów i Gmina Sitkówka-Nowiny. Osobne podziękowania kierujemy także na ręce dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej za umożliwienie zrealizowania części zdjęć w Parku Etnograficznym w Tokarni, a wszystkim pracownikom za cierpliwość.
Na oficjalnym plakacie filmu prezentujemy także wszystkie organizacje oraz osoby które swoim zaangażowaniem przyczyniły się do powstania filmu. Dzięki wam pamięć o bohaterach naszej ziemi nie zaginie.
Wiosną 1944 roku w Okręgu Kielce Armii Krajowej zakończyły się rozmowy scaleniowe z Narodowymi Siłami Zbrojnymi. Doprowadziło to rozłamu w tej ostatniej do rozłamu.
Część struktur, z Zastępcą Komendanta Okręgu NSZ Romanem Piechowskim "Robert" na czele podporządkowało się AK, a część wybrało własną drogę. To właśnie o trudnych rozmowach scaleniowych jest ten film, który przedstawia je za pomocą ekranizacji losów dwóch grup konspiracyjnych: z Chęcin i Szewc. Byli w różnych organizacjach, ale ich celem była walka o Niepodległość. Skomplikowane to losy i tragiczne zarazem bo związane z pacyfikacjami takich miejscowości jak: Małogoszcz, Wolica, Chęciny...
Jedną z grup konspiracyjnych AK, o których opowiadamy, jest drużyna dywersyjna z Placówki Chęciny na bazie której powstał wiosną 1944 roku oddział partyzancki Michała Sieradzana "Żbik" (oddział na zdjęciu). Dzieje tych żołnierzy splatają się z historią żołnierzy NSZ działających w okolicy. Dwie różne drogi, ale cel jeden.