hubal_i_wilk_381
„Wymaszerowali w 26. Na miejsce dotarli ok. godz. 11. „Wilk” podzielił zadania. Drużyny „Wiktora” i „Huragana” ubezpieczają. „Jurand” ze swoimi ludźmi zajmuje miejsce w centrum akcji. Sam „Wilk” i jego trzej żołnierze, przebrani w niemieckie mundury mają zatrzymywać samochody na drodze”. Tak rozpoczęła się ostatnia zwycięska akcja oddziału Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka”. Kilka dni później dowódca oddziału zginął.
3 czerwca 2012 zorganizowaliśmy na torze wyścigowym w Miedzianej Górze widowisko historyczne „NA TROPIE WILKA”. Powodem była przypadająca dwa dni później śmierć „Wilka” i jego dwóch żołnierzy, którzy zginęli właśnie w tym miejscu. Mimo, że tego dnia w najbliższej okolicy odbywało się wiele imprez kulturalnych na placu wokół pomnika zgromadziło się ponad tysiąc widzów, co należy uznać za sukces.
Wzorem ubiegłego roku uroczystości przy pomniku poprzedziła rekonstrukcja walk z czasów II wojny światowej. W pierwszej sekwencji zaprezentowaliśmy walki z czasu wojny obronnej 1939 roku.  Oddziały niemieckie dysponujące przewagą ogniową pokonały polską placówkę. W tym epizodzie pokazaliśmy także los wziętych do niewoli żołnierzy polskich, łącznie z egzekucjami. Trzeba tu przypomnieć, że tylko w pierwszych dwóch miesiącach okupacji Niemcy przeprowadzili ponad 8000 egzekucji, w których zostało zamordowanych 24 tysiące Polaków.
Drugi epizod to opowieść o ruchu oporu, a szczególnie o Armii Krajowej. Historię zaczęliśmy jednak od przypomnienia roli dzieci w ruchu oporu, a szczególnie o tajnym nauczaniu. Głównym punktem epizodu była jednak zasadzka przeprowadzona przez oddział „Wilka” na wzniesieniu Czerwona Góra (pomiędzy Kielcami, a Chęcinami). To właśnie ostatnia zwycięska akcja przeprowadzona przez „Wilka”.  Zatrzymano wtedy 5 samochodów. Z obsadami dwóch stoczono walkę. Zginęło 7 Niemców, a 26 zostało rozbrojonych. Zdobyto listy osób przeznaczonych do aresztowania oraz plany operacji antypartyzanckich.
W widowisku zaprezentowało się ponad 60 członków grup rekonstrukcyjnych. Stronę polską odtwarzały: Grupa Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc, Strzelecki Oddział Kawaleryjski „Beliniak” z Radomia oraz członkowie SRH „JODŁA” pod dowództwem Darka Czarneckiego i Roberta Dudka. Nie zabrakło także dzieci, które pod opieką Ani Woźniak brały udział w niektórych scenach. Stronę niemiecką reprezentowały: Grupa Rekonstrukcji Historycznej 17 Infanterie 21 Regiment z Nowego Targu, Radomska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 26 Infanterie Regiment, Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Militarnych z Częstochowy (motocykl i samochód ciężarowy), Donat Nesta z motocyklem oraz grupa z działem działająca przy Muzeum im. „ORŁA BIAŁEGO” w Skarżysku-Kamiennej. W widowisku brała także udział ciężarówka Jacka Łoja z „JODŁY” za kierownicą, której siedział Marcin Adach, sekcja Wehrmachtu Stowarzyszenia, która wcieliła się w role „Wilka” i jego żołnierzy oraz Michał Buczyński i Mariusz Terelak, którzy odegrali niewdzięczną role funkcjonariuszy Gestapo. Broń oraz pirotechnikę zapewniło Łódzkie Centrum Filmowe.
Widowisko sfinansowane zostało ze środków Gminy Miedziana Góra. Patronat: Wojewoda Świętokrzyski, Marszalek Województwa Świętokrzyskiego, Starosta Kielecki. Patronat medialny: Echo Dnia, Radio Kielce, TVP Kielce, PIK Kielce.
Zdjęcia w naszej galerii z opisem działań: http://www.jodla.org/galerie/category/26-wilk2012
Dominik Słoń: