6 czerwca na Rynku Chęcin, wspólnie z Burmistrzem Miasta i Gminy Chęciny, zorganizowaliśmy widowisko historyczne pt.: „ŻYWA LEKCJA Z KART HISTORII CHĘCIN, CZYLI WIELKA REKONSTRUKCJA WYDARZEŃ Z 2 CZERWCA 1944R.”.
 Zanim jednak od wczesnych godzin porannych do miasta zaczęli zjeżdżać się członkowie „Jodły” i zaprzyjaźnionych grup ogromną pracę wykonał Robert Dudek, który wspólnie z podległymi sobie strażakami (wielkie podziękowania dla wszystkich OSP biorących udział w akcji) oraz policją przygotował plan zamknięcia ruchu w mieście. Precyzyjna operacja pozwoliła nam bezpiecznie przeprowadzić widowisko, które rozpoczęło się  o godzinie 15.00.

Tak jak podczas innych widowisk zaprezentowaliśmy 4 epizody.

EPIZOD  1 – czyli opowieść o Kampanii Jesiennej 1939 roku.

Pomimo przegranej w 1939 roku bitwy granicznej Wojsko Polskie w dalszym ciągu stawiało opór. My przedstawiliśmy walki na przedpolu Kielc, które odbywały się w ciągu 4 września. Do starć doszło m.in. na Podzamczu Chęcińskim i na Słowiku. Walka przeprowadzona przez nas przy użyciu artylerii i pirotechniki zachwyciła wszystkich. Pomimo oporu oddziałów polskich złożonych z żołnierzy różnych formacji Niemcy wkroczyli tego dnia do Chęcin.  Z masztu została ściągnięta Biało-Czerwona flaga, rzucona na ziemie przez niemieckich żołdaków.  Ten element rekonstrukcji chwycił za serca wszystkich obecnych na rynku.

EPIZOD 2 – opanowanie Chęcin przez oddział Armii Krajowej pod dowództwem Mariana Sołtysiaka „Barabasz”(noc z 10 na 11 kwietnia 1943r.) oraz likwidacja burmistrza Barana.

Niemiecki terror nie załamach ducha w narodzie. Zaprezentowaliśmy pierwszą większą akcję oddziału „Barabasza” (w tą rolę wcielił się Robert Dudek), którą było opanowanie Chęcin. Oddział liczył wtedy 14 żołnierzy. Jednym z celów akcji była likwidacja burmistrza Barana. Tego zadania nie udało się wykonać. My przedstawiliśmy jednak, jako epilog tej akcji, udany zamach przeprowadzony kilka miesięcy później, także przez żołnierzy „Barabasza”. W ich role wcielili się: darek Czarnecki, Łukasz Kukla i Piotrek Wawrzeńczyk. W biały dzień na oczach mieszkańców miasteczka zastrzelony został burmistrz, którego wyśmienicie zagrał Zygmunt Pęksyk. Przeprowadzenie akcji miało dla nas duże znaczenie, bowiem na widowni siedział nasz WIELKI PRZYJACIEL Henryk Pawelec „Andrzej”, jeden z pierwszych żołnierzy „Barabasza”, uczestnik tej akcji.

EPIZOD 3 – zasadzka zorganizowana w dniu 31 maja 1944 roku przez oddział partyzancki Armii Krajowej pod dowództwem Zbigniewa Kruszelnickiego ps. „Wilk” na Czerwonej Górze.

Chcąc przywrócić pamięć o zapomnianym dziś oddziale Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka” przedstawiliśmy akcję zatrzymywania samochodów na wzniesieniu Czerwona Góra, które leży dziś w obrębie Chęcin.  Oddział liczył wtedy 26 żołnierzy, ale główną rolę odgrywało 4 partyzantów przebranych w niemieckie mundury. W te role wcielili się: Marcin Adach, Robert Mikołajczyk, Maciek Gałkiewicz z „Jodły” oraz gościnnie ksiądz Donat.

EPIZOD 4 – pacyfikacja Chęcin w dniu 2 czerwca 1944 roku.

W odwecie za akcje przeprowadzane w okolicy przez Armie Krajową Niemcy przeprowadzili w dniu 2 czerwca 44 roku aresztowanie mieszkańców Chęcin, których większość została później zamordowana. Chcąc uświadomić wszystkim, czym kończyło się aresztowanie i jakie były losy wywiezionych mieszkańców miasta rekonstrukcję pacyfikacji zakończyliśmy rozstrzelaniem wytypowanych osób.

Nasze działania oglądało ponad 2 tysiące ludzi. W widowisku trwającym łącznie prawie dwie godziny wzięło udział 120 osób.  Strona polska reprezentowana była przez: Strzelecki Oddział Kawaleryjski „Belinak” z Radomia, Świętokrzyski Szwadron Kawalerii, GRH 4 p.p. z Kielc oraz członków „Jodły”. Strona niemiecka reprezentowana była przez grupy z: Puław, Radomia, Skarżyska-Kamiennej, Końskich, Tomaszowa Mazowieckiego, Częstochowy, Śląska, Nowego Targu, Buska Zdroju oraz sekcje Wehrmachtu i Gestapo z „Jodły”.  Stowarzyszenie „Jodła” wystawiło także grupę cywili, która została zasilona przez uczniów z Gimnazjum w Jaworzni. Broń oraz efekty pirotechniczne zapewniło nam Łódzkie Centrum Filmowe.

Honorowy patronat nad widowiskiem objęli: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Starosta Kielecki a ze strony medialnej opiekę nad przedsięwzięciem objęły redakcje: Echo Dnia, Radio Kielce oraz TVP Kielce. Partnerami były: Muzeum „Orła Białego” w Skarżysku-Kamiennej, (które poza działkiem wystawiło na Rynku wystawę uzbrojenia) oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Szczególne podziękowania składamy Burmistrzowi Chęcin Robertowi Jaworskiemu oraz wszystkim pracownikom Urzędu, którzy pomagali nam w przygotowaniach.

 

Strona internetowa Echa Dnia: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100607/KULTURA14/342383955

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/tngallery?Site=ED&Date=20100607&Category=GALERIA11&Artno=470369820&Ref=PH

Portal internetowy: Świętokrzyskie, Jakie Cudne…

http://jakiecudne.pl/zdjecie/rekonstrukcja-wydarzen-z-1943-0

Radio Kielce: http://www.radio.kielce.pl/page,,Wydarzenia-z-II-wojny-swiatowej-w-Checinach,dc1373a8003ca7a7824009d577aeab15.html

Gazeta Wyborcza: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262,7978759,Tlumy_na_lekcji_historii_w_Checinach.html

Rota Śląsko – Morawska: http://rotaslaskomorawska.blogspot.com/2010/06/zywa-lekcja-z-kart-historii-widowisko.html

Strzelecki Oddział Kawaleryjski „Beliniak” http://www.zsbeliniak.radom.pl/index.php?act=galeria&g=36

Gminny Portal Internetowy – Chęciny: http://www.checiny.pl/asp/pl_start.asp?typ=13⊂=0&menu=169&artykul=1534&akcja=artykul

 

Gazeta Wyborcza, 7 czerwca 2010r.

gw_chciny

Echo Dnia, 8 czerwca 2010

echo_dnia_chciny1

Monitor Staszowski, czerwiec-lipiec 2010r.

monitor_chciny

Wiadomości Chęcińskie Nr 6 (77) z czerwca 2010r.

wiadomoci_chciny

 

Okolicznościowy plakat: projekt Robert Mikołajczyk.

plakat 2010