Tym razem zamierzaliśmy przedstawić następujące epizody:
1.Opowieść o kampanii jesiennej 1939 roku – epizod obejmuje historię zajęcia kielecczyzny. Historia i pokaz kawalerii. Wjazd kolumny niemieckiej, która po zajęciu miejsca na biwak zostaje zaatakowana granatami przez pluton Wojska Wolskiego (rekonstrukcja wydarzeń, jakie miały miejsce w Kielcach, 5 września 1939). Początki represji, czyli aresztowania ludności cywilnej przez Gestapo i SS na stacji kolejowej w Piekoszowie.
2.Opowieść o ruchu oporu – epizod obejmuje zrzut cichociemnych (3 skoczków zrzucanych z samolotu), których przyjmuje oddział partyzancki.
3.Epizod, 3 – czyli zasadzka zorganizowana koło Jaworzni przez drużynę z oddziału Mariana Sołtysiaka „Barabasz” w dniu 21 grudnia 1943r. na samochód przewożący transport gotówki. Podczas akcji zginęło dwóch partyzantów.
4.Walka oddziałów Korpusu Kieleckiego Armii Krajowej z niemiecką załogą umocnionego punktu ochrony kolei koło Rykoszyna w dniu 16 września 1944 r.
Niestety tym razem nie sprzyjała nam aura. Padający wcześniej deszcz sprawił, że plac rekonstrukcji był grząski, co wymusiło zmiany w scenariuszu. Jakby tego było mało w dniu widowiska chmury były na niskiej wysokości, co uniemożliwiło przeprowadzenie skoków spadochronowych. Nastąpiły, więc kolejne zmiany w scenariuszu do tego przeprowadzane 15 minut przed początkiem widowiska.
Na szczęście na placu widowiska zjawili się prawdziwi fachowcy, którzy z powodzeniem przeprowadzili wszystkie epizody. Nie obyło się, co prawda bez kilku błędów, ale dla publiczności były one nie do wychwycenia.
Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody dopisała także publiczność. Szacujemy, że przybyło około 1700 osób. To mniej niż podczas pierwszej edycji, ale biorąc pod uwagę pogodę to i tak sukces – publiczności było więcej niż podczas uroczystości Konstytucji 3 Maja w wielu miastach. Dzięki staraniu Gminy publiczność otrzymywała biało-czerwone flagi, a po zakończeniu widowiska grupy rekonstrukcyjne wręczały okolicznościową kartkę przedstawiającą ostatnie zdjęcie oddziału partyzanckiego Armii Krajowej pod dowództwem Zbigniewa Kruszelnickiego ps. „Wilk”. Nie zabrakło również wystawy uzbrojenia przywiezionej przez Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku-Kamiennej.
W widowisku brały udział następujące grupy: stronę niemiecką odtwarzały Nowy Targ, Puławy, Radom, Busko-Zdrój, Częstochowa i Tomaszów Mazowiecki, a stronę polską reprezentowali: GRH 4 pp, Świętokrzyski Szwadron Kawalerii „Hubalczycy” oraz Kawaleryjski Oddział Strzelecki „Beliniak” z Radomia. Najliczniejszą grupę stanowili członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „JODŁA”, którzy wcielali się w role po każdej ze stron.
Efekty pirotechniczne, które wzbudzały tyle zachwytu wśród publiczności przygotowali jak zawsze pracownicy Łódzkiego Centrum Filmowego. Patronat nad widowiskiem objęli: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Kielc oraz Starosta Kielecki. Patronat medialny: Echo Dnia, Radio Kielce, TVP Kielce.
Portal Internetowy TVP Kielce: http://www.tvp.pl/kielce/aktualnosci/rozmaitosci/w-obronie-bialoczerwonej/1736989
Informacje TVP Kielce z dnia 3.05.2010:
http://www.tvp.pl/kielce/informacyjne/informacje/wideo/03052010-godz-1730/1737081
Echo Dnia:
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100502/KULTURA07/56336329
Radio Kielce:
Portal Internetowy Gminy Piekoszów: http://www.piekoszow.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&menu=72&artykul=476&akcja=artykul
Jakie Cudne: http://www.jakiecudne.pl/jodla2/index.html
Galeria Sebastiana: http://picasaweb.google.pl/SebastianJanda666/Piekoszow2010#
Kartka okolicznościowa:
Echo Dnia z 29.05.2010 – zapowiedź widowiska
Echo Dnia z 4.05.2010 – po widowisku