Podczas uroczystych obchodów 470 rocznicy nadania Włoszczowie praw miejskich zaprezentowaliśmy cztery epizody przedstawiające historię miasta.
1.Opowieść o powstaniu miasta – na scenie pojawił się Hieronim Szafraniec, Starosta Chęciński dzięki któremu Włoszczowa uzyskała prawa miejskie. Odwiedziła go okoliczna szlachta, oczywiście przyjeżdżając wierzchem. Doszło do jakże częstych w tamtych czasach przepychanek. Błysnęły szable.
2.Włoszczowa i okolice w czasach powstania styczniowego – podczas opowieści na placu boju pojawił się oddział Żuawów Śmierci (grupa rekonstrukcyjna z Buska-Zdroju), który starł się z sotnią kozacką.
3.Włoszczowa w czasie II Rzeczypospolitej – pokaz ułanów.
4.Działalność Podziemia Niepodległościowego na terenie powiatu włoszczowskiego w czasie II wojny światowej – opowieść została uzupełniona starciem partyzanckiego patrolu Armii Krajowej z Niemcami przeprowadzającymi aresztowania.
W prezentowanych epizodach gościnnie wystąpili Żuawi Śmierci z Buska-Zdroju. W pozostałych epizodach występowali członkowie SRH „JODŁA”. Konnica prezentująca się w trzech pierwszych epizodach była reprezentowana przez naszych kolegów z Radomia z Leszkiem Marcinkiewiczem na czele. Niektóre media epizod podczas którego występowali oni jako kozacy podpisali „Powstańcy przygotowują się do ataku” - no cóż, zapewne to prasa jak zawsze ma rację. Opisując ostatni epizod dotyczący II wojny światowej dziennikarz pomylił Wehrmacht z Gestapo, ale dla laika to szczegół. Błędów tych udało by się uniknąć gdyby piszący relację raczył skontaktować się z nami.
Najważniejsze jest jednak to, że reakcja oglądających widowisko była pozytywna. Już po zakończeniu działań odwiedzili nas z gratulacjami włoszczowianie oraz ludzie, mieszkający na co dzień za granicą kraju oraz w Krakowie. Miło też wspomnieć, że w ostatnim epizodzie brał udział Piotr Macherski z Włoszczowy, który wkrótce ma zamiar zasilić nasze szeregi.